MAKALELER

REFLÜ NEDİR? NASIL BESLENMEK GEREKİR?

REFLÜ NEDİR?


Reflü, midenizde kalan besinlerin yemek borusuna doğru geri gelmesidir. Mide içindeki sıvıların asidik yapıda olmalarından dolayı yanma ve acı tat hissi oluşmaktadır. Hissedilen mide yanması aslında yemek borusunun mideye açılan kısmındadır. Acının hissedilmesinin sebebi ise yemek borusu ve ağız içi yapılarının asidik sıvıya karşı dayanıklı olmamasından ileri gelmektedir. İlerleyen reflü hastalığında ses kısıklığı ve demir eksikliği anemisi oluşabilmektedir.

Sizin de mideniz yanıyorsa, gece yattığınızda ağzınıza acı tat geliyorsa, son zamanlarda tükürük salgınız arttıysa ve şişkinlik hissiniz varsa, siz de reflü ile tanışmış olabilirsiniz.

REFLÜ NEDEN OLUR?
Yemek borusu ile mide arasındaki bariyerin fonksiyonel ya da yapısal bozukluğu, çeşitli mide rahatsızlıkları ve bazı ilaçlar, mide boşalma hızının azalması veya mide asidinin artması gibi durumlarda gelişir.
Gebelik döneminde de sıklıkla reflü şikâyetleri gündeme gelmektedir. Bebeğin büyümesi ile karında yarattığı baskı sonucu reflü gelişmektedir. Gebelikte görülen reflü genellikle doğum sonrasında geçmektedir.

REFLÜNÜZ VARSA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
ŞİŞMANLIK reflü riskini artıran bir durumdur. Mevcut ağırlığınız olması gerekenden fazla ise, sağlıklı kilonuza inmek için destek alın. Şok diyetler uygulamayın. Geceleri yemek yiyip yatmayın. Bu durum reflünüzü arttırabilir.
SİGARA ve ALKOLDEN uzak durun.
Öğün düzeninizi koruyun ve öğün atlamamaya özen gösterin. Atladığınız öğünden sonraki öğünde normalden fazla besleneceğiniz için mide hacminiz artacaktır, bu da reflünüzü artırabilir.
Aşırı yemek yememeye özen gösterin. Aşırı yeme sonucu midenizde oluşan gerginlik reflünün şiddetlenmesine sebep olmaktadır.
Özellikle kızartma ve kavurma usulü pişirilmiş yemekleri tüketmemeye özen göstermenizde fayda var. Bu tür besinler fazla yağlı oldukları için sindirim süresini uzatarak reflünüzü artıracağı gibi aynı zamanda sağlıksız kabul edildiği için kimseye önerilmemektedir.
Çok sıcak ve çok soğuk besinleri tüketmeyin. En ideali besinlerinizi ılık tercih etmenizdir.
Tüketeceğiniz çay ve kahve de reflünüzün artmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle çay ve kahve tüketiminizi olabildiğince azaltıp mümkünse açık tüketmeye özen gösteriniz.
Besinlerinizi çok baharatlı tüketmemeye dikkat edin. Yoğun baharat ve baharatlı besinlerden uzak durun.
Çok dar kıyafetler giymemeye gayret edin. Çok dar kıyafetler ve çok sıkı kemerler midenize basınç uygulayarak reflünüzü artırabilmektedir.
Yemek yedikten kısa süre sonra yatmamaya veya uzanmamaya özen gösterin. Geceleri yatak başınızı 20–25 cm yükseltin. Böylece yaşadığınız yanma hissi azalacaktır.
Öne doğru eğilme hareketlerinden kaçının.
Midenizin asit içeriğini arttıracak asitli içecekleri tüketmeyin.
Kendinizi takip edin. Sizi rahatsız eden besinlerden sakının.