HİZMETLERİMİZ

ANA SAYFA

GENTEST - GENETİK YAPINIZA GÖRE ZAYIFLAYIN

Gen analizi yöntemlerinin gelişmesiyle beraber GENTEST kullanımı özellikle sağlık-beslenme alanında ön plana çıkmıştır.
Günümüzde artık genetik yapının besin öğeleri metabolizmasını etkilediğini biliyoruz. Dolayısıyla bir kişiye yarar sağlayan bir beslenme modeli, bir başka kişiye fayda sağlayamayabiliyor, hatta yaşam kalitesini olumsuz bile etkileyebiliyor.
Başka bir deyişle, genetik yapıların insandan insana farklılık göstermesinden ötürü bazı bireyler belli bir diyet ile zayıflayabilirken, bazıları ise zayıflayamıyor. Bu nedenle kişinin genotipine özel, yani genetik mirasına özel bir diyet sistemi, kilo yönetimi konusunda başarıyı da beraberinde getirecektir.
Genleriniz ile besinlerle aldığınız besin öğeleri (karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller) dengede olmadığında ne yazık ki kilo sorunları ile karşılaşabiliyoruz. Kendi genotipinize göre oluşturulan bir diyet modeli ile besin öğesi gereksiniminizin yanı sıra genetik özelliğinize göre vitamin – mineral gereksinmeniz de bireysel bazda belirlenecektir. Böylece gereksiz vitamin – mineral kullanımı ve bunun zararlarından da korunmuş olursunuz.
Bazı bireyler karbonhidratlı besinleri fazla tükettiklerinde kilo alırlar, bazıları ise fazla yağ alımı ile daha hızlı kilo alırlar. Kişilerin hangi besin grubuna daha duyarlı olduğunu anlamanın tek yolu ise genotipe bakmaktır. Genetik yapıya göre karbonhidrat, protein ve yağ gereksinmesinin belirlenmesi kilo yönetiminde (kilo alma/kilo verme) başarıyı da beraberinde getirmektedir. Diğer bir deyişle, genetik şifrenizin çözülmesi ile kilo vermeniz çok daha kolaylaşacaktır.
Tüm bunların yanı sıra genetik yapınıza göre hangi egzersiz yönteminin size kilo vermede daha fazla yarar sağlayacağını da öğrenmiş olacaksınız. Böylece kendinizi harap etmeden tamamen size özgü bir egzersiz modeli de oluşturulmuş olacaktır.
Gentest Genar toplum sağlığı ve genobilim araştırmaları enstitüsü tarafından Hacettepe Üniversitesi Teknokentinde geliştirilmiştir.

GENTEST NASIL UYGULANIR?
Gentest analizi için ağız içinden steril özel bir pamuklu çubuk sayesinde sürüntü ile epitelyum doku örneği alınır. Test numunelerinin laboratuarda DNA analizi yapılır. Testin kapsamına göre 6-8 hafta içinde yaşam kılavuzunuz olacak detaylı bir sonuç raporu alırsınız ve buna göre size özel diyet modeliniz oluşturulur.
Numune alımından en az 1 saat öncesine kadar su, çay, kahve ve sigara dahil olmak üzere bir şey yiyip içilmemeli ve mümkünse dişler fırçalanmalıdır.


Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız...

GENTEST uygulamalarımız için lütfen bize ulaşıp bilgi alınız.