HİZMETLERİMİZ

ANA SAYFA

ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE BESLENME

Çocukluk döneminde de bebeklikteki gibi, gereksinimler yetişkinlerden farklıdır.
Bu yaş grubunda büyüme, bebeklerdeki kadar hızlı değildir. Bu yaş grubu çocuklar artık yemeklerini kendileri yiyebilirler. Yemek yemeyi öğrenme, genellikle anne babayı taklit ederek olur. Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması açısından beslenme eğitimi çok önemlidir.
Çocukluk dönemi beslenmesi bir temeldir. Temel ne kadar sağlamsa, üstüne koyduklarınız da o kadar sağlam durur. Çocuklukta sağlıklı beslenmenin aşılanması, ömür boyu sağlıklı beslenme demektir. Tüm aile bireylerinin sağlıklı beslenmeyi öğrenmeleri, çocuklarına örnek olmaları açısından çok önemlidir.
Ne yazık ki artık günümüzde, çocuklukta obezite de sıklıkla görülmektedir. Çocuklarımızın çok fazla hareket imkanlarının olmaması ve yanlış beslenmeleri sonucu bu durum daha da artmaktadır. Çocukluk çağı obezitesinin %80’i önlem alınmadığında yetişkinlik obezitesi ile sonuçlanmaktadır. Uzman diyetisyen ile sağlıklı, dengeli ve çocuğa özel bir beslenme programı, çocuk ile oluşturulup, obezite tedavi edilmeye çalışılmalıdır.