MAKALELER

GEBELİKTE BULANTI VE KUSMA

GEBELİKTE BULANTI VE KUSMA

Gebelik her kadın için hem çok güzel ve heyecan verici, hem de zor bir süreçtir. Gebelik süresince annenin bedeninde fizyolojik ve hormonal bazı değişiklikler olur. Bu değişikliklere bağlı olarak gebeliğin ilk 3 ayında (1.trimester) ağırlıklı şekilde sabahları olmak üzere bulantı görülebilir. Bulantı (hiperemezis), seyrek olmakla beraber ilk 3 aydan sonra da devam edebilir. Gebelik süresince mide bulantılarını azaltmak için uygulayabileceğiniz basit ama etkili önlemlerden bazıları şunlardır:

1. Yağlı, kokulu, baharatlı yiyecekleri (yağlı etler, yağlı soslar, kaymak, krema, yağda kızartılmış besinler, vb.) tüketmeyin.
2. Yemekle beraber su ve sulu gıdaları tüketmemeye özen gösterin. Su ihtiyacınızı, yemeklerden 30 dakika önce veya sonra giderin.
3. Çok sıcak öğünler tüketmeyin. Daha az yağlı ve soğuk besinler bulantıyı biraz daha azaltırlar.
4. Yemekten sonra, eğer reflü sıkıntınız yoksa 20 dakika sırt üstü uzanın.
5. Sabah yataktan kalkmadan önce bir dilim ekmek, peynir, kraker veya yağsız tost yiyin.
6. Öğünlerinizde kolay sindirilebilir karbonhidrat kaynağı besinleri tercih edin (sade makarna, kraker, patates, pirinç, meyve, sebze, vb).
7. Gün boyunca azar azar ve sık sık besin tüketin.
8. Gece yatmadan önce kraker, kuru yiyecekler veya meyve ile bir gece ara öğünü tüketin.

Tüm bu önerilere rağmen günde ki kereden fazla kusuyorsanız , besin alımınız çok azaldıysa ve idrar renginiz koyulaştıysa mutlaka hekiminize başvurunuz.