MAKALELER

GERÇEK METABOLİZMANIZI ÖĞRENEREK DİYETE BAŞLAYIN

GERÇEK METABOLİZMANIZI ÖĞRENEREK DİYETE BAŞLAYIN


Birçok insandan duymuşsunuzdur “metabolizmam yavaş” veya “metabolizmam çok hızlı çalışıyor” diye. Oysa gerçekten öyle mi? Bunu öğrenmenin elbette yolları var. Kişinin metabolizması enerji gereksinmesinin temel belirleyicisidir. Dolayısıyla metabolizma hızının tespit edilmesi son derece önemlidir.

Bazal metabolizma hızı nedir?
Bazal metabolizma hızı yani BMH, bir kişinin 24 saatlik zaman dilimi içinde hayati organlarının faaliyetlerini devam ettirmesi için gerekli olan kalori yani enerji miktarıdır. Basit olarak, bir kişinin uyanık fakat dinlenir vaziyetteyken gün boyunca yakmış olduğu kalori miktarıdır. Bir kişinin günlük enerji harcaması bazal metabolizma hızına ilave fiziksel aktivitelerin tümü için gereken enerji ve alınan gıdaların termik etkilerinin toplamıdır.

Fitmate Bazal Metabolizma Hızı ölçümü nedir?
Fitmate kısa zamanda bazal metabolizma hızını ölçmemizi sağlayan bir cihazdır. Ölçüm sonucunun doğruluğu klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır. Fitmate, kişinin istirahat halindeki metabolizma hızını en kolay yoldan, kesin ve hızlı bir şekilde ölçen (nefes test süresi 15 dk. civarındadır) ve kişinin istirahat halindeyken ne kadar kaloriye ihtiyacı olduğunu gösteren bir cihazdır. Bu ölçüm, sağlam ve etkili bir kilo vermede ve fitness programında çok önemli bir başlangıç aracıdır. Metabolizma hızı, sağlık ve fitness programlarında günden güne önemini artırmaktadır. Ayrıca kronik hastalıklarda , obezite cerrahisi sonrasında gereksiminlerin net belirlenmesinde , zayıflama programları ve kilo alma programlarında , yaşam şeklinin değişmesine bağlı enerji gereksinimini değiştiği durumlarda gereksinimi daha doğru belirleyebilmek amacı ile kullanılmalıdır. Ölçüme başlamadan önce kişi bir yatağa uzanıp 10 dakika dinlenir. Bu süre sonunda kalp atışları yavaşlar, kişi dinlenme durumuna geçer. Kişinin yüzüne bir maske takılır ve 15 dakika boyunca kişi dinlenir vaziyette normal soluk alıp verir. Cihaz, oksijen kullanım kapasitesini tespit ederek dinlenir haldeki metabolizma hızını tespit eder.

Metabolizma ölçümüne gelirken dikkat edilmesi gerekenler :
• Ölçüme 8 -12 saatlik açlık ve 4 saatlik susuzluk ile gelinmelidir .
• Gelirken rahat kıyafetler tercih edilmelidir.
• Ölçüm öncesinde kafein içeren çay, kahve, asitli içecekler ve çikolata, kakao gibi besin ve içecekler tüketilmemelidir.
• Ölçüm öncesindeki gün ve ölçüm gününde her türlü yoğun fiziksel aktiviteden uzak durulmalıdır.

Fitmate ölçümü kimlere yapılamaz?
Test, solunum ölçümü metoduyla yapıldığı için akciğer hastalığı tanısı olanlarda doğru sonuç vermeyebilmektedir.
Klostrofobisi olanlarda (kapalı mekan korkusu) veya başa bir maske takılı şekilde bir odada yalnız kalınmasına engel herhangi başka bir sağlık sorunu varsa yapılmamalıdır.