MAKALELER

MODA KÖŞE | DOĞRU HEDEF

DOĞRU HEDEF

Hepimiz yeni yıla girerken sağlık, mutluluk ve huzur gibi güzel dileklerde bulunuyoruz. Siz de bu yılbaşında dileklerinizi sık sık ifade ettiniz, değil mi?

Gelin, sağlıkla ilgili iyi dilekleriniz bu sene sadece temenni olarak kalmasın. Bu sene harekete geçin. Değişimi kendiniz isteyin!
Sağlık deyince ne anlıyoruz? Kişinin genel iyilik halini koruması, varsa sağlık sorunlarını iyi idare edebilmesidir. Beklenti sadece kilo almak veya vermek değil elbette. Kronik bir rahatsızlığı daha iyi kontrol edebilmek, sağlıklı bir beden ağırlığına gelmek, fiziksel olarak daha aktif hale gelmek gibi bir dizi beklenti, bu seneki sağlık hedeflerinizin içerisinde olabilir.
Tüm bu olumlu sonuçları alabilmek için aslında yapılması gereken en önemli şey önünüze doğru ve ulaşılabilir hedefler koymaktır. Burada, danışanlarıma hep verdiğim bir örneği tekrarlamak istiyorum; yürümeyi yeni öğrenen bir bebek düşünün, 2 en fazla 3 adımı peş peşe atabiliyor. Siz de bebeği yürümesi için teşvik etmek istiyorsunuz. Ondan ne kadar uzakta durursunuz?
Daha ancak 3 adım atabilen bir çocuktan 10 adım ötede durursanız, onu ne kadar motive ederseniz edin, o 3 adımdan sonra bildiği ve en rahat ettiği şekilde size gelmeye çalışacaktır.
Fakat 3 adım ötede durursanız onu da motive etmiş olursunuz. Fazladan bir adımı hatta peş peşe adımları daha rahat atacaktır.
Uzun sözün kısası, işin sırrı kendinize ulaşılabilir hedefler koymanızdır. 10 yıldır kilo sorununuz varsa, bu sorundan 3 ayda kurtulmaya çalışmanın sağlıklı bir hedef olmadığını görmeniz gerekir. Kendinize makul hedefler belirlemeniz gerek. Ulaşılması zor bir hedef belirleyip kendi kendinizi strese sokarak mutsuz olmanız, sizi zaten hedefinize ulaştırmayacaktır. Aksine adım atamayan bebek gibi bildiğiniz gibi gitmeye, hatta belki üstüne daha fazla kilo almaya bile devam edebilirsiniz.
Zayıflama sürecinde kendinizi tanımanız çok önemli . herkesin biyolojik ritmi birbirinden farklı olabilir. Hatta bu ritim sizin farklı dönemlerinizde bile değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle kendinizi tanımanız çok önemli. Kendinizi zayıflama sürecinde veya kilo alma sürecinde kimseyle kıyaslamayın. Kıyasladığınız kişinin ritmi sizden farklıdır. Biyolojik ritminizi bilmek size özgüven sağlar. Kimisi vardır zayıflama sürecinde her hafta düzenli kilo verebilir. Kimisi de bir hafta verir bir hafta duraksar. Örnekler çoğaltılabilir. Ama bu ritmi öğrenince duraksamalarda bile motivasyonunuzu kırmamış olursunuz. Kendi ritminiz size doğru hedefi belirlemenize yardımcı olacaktır.
Doğru belirlediğiniz hedefler sayesinde bu seneyi bitirip bir sonraki yeni yıla girerken sağlık hedefinize ulaşmış olabilirsiniz. Sağlıklı bir yıl geçirmenizi dilerim.