MAKALELER

DİYET YAPAN SEVDİĞİNİZE DESTEK OLUN

DİYET YAPAN SEVDİĞİNİZE DESTEK OLUN


Şubat ayı sevgi ayı... Sevdiğinize olan sevginizi ve ona değer verdiğinizi göstermenin farklı bir yolu daha olabilir. Ailenizde, çevrenizde, arkadaşlarınız arasında hiç diyet yapan oldu mu? Diyet yapmak; kadın-erkek fark etmez, zor bir süreç olabilir. Diyet sürecinde kişinin sabrını ve iradesini zorlayan pek çok farklı durum olabilir. İşte bu zor süreçte sevdiklerinizin sizden alacakları samimi bir destek, belki de onlar için bu ay alabilecekleri en güzel hediye olabilir…

Yemek yemek bireysel bir gereksinim olduğu kadar aynı zamanda sosyal bir davranıştır. İnsanlar genelde tek başlarına yemek yemekten keyif almazlar. Yalnız yaşayan birçok kişi genelde bu sebeple düzensiz beslenir. İnanın diyet yapanlar da tek başlarına yemek yemekten pek keyif almayacaklardır. Sevdikleri ile birlikte ortak bir sofrada olmak isteyebilirler.

Fakat başkalarıyla bir aradayken diyet yapmak, tahmin edilenden daha da zorlaşabilir. Oysa diyet yapanın yanında ona destek olan bir eş, sevgili, anne, baba, arkadaş vb. olduğunda iş çok daha kolaylaşacaktır.

“Tamam, ama ne yapabilirim ki…” diyebilirsiniz. Oysa destek olmak inanın çok zor değil.

1) Motive edici olun
Diyet yapmanın zaten çok kolay olmadığının farkındayız. O nedenle diyet yapan yakınınız sık sık umutsuzluğa kapılabilir. Bu işi ne kadar iyi yürüttüğünü, başarılı olacağını, her geçen gün daha iyi sonuç aldığını sıklıkla ifade edin. Bu, onun başarısını “bak yine yapamadın” ya da “sen zaten o kiloları veremezsin” demekten çok daha olumlu etkileyecektir.

2) Kendinizle, diyet yapan yakınınızı ayırmayın
“Senin bunu yememen gerekiyor” deyip kendiniz o besini tüketmeyin. Biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar demişler. Onun diyetinde olmayan yiyecekleri mutlaka tüketmek istiyorsanız, bunun için onun yanınızda olmadığı zamanları seçebilirsiniz. “Sen bunu yememelisin” demek, aslında al bunu ye demekten daha tehlikelidir. Başka bir deyişle, bu gibi bir yaklaşım kaş yapayım derken rahatlıkla göz çıkarmanıza neden olabilir.

3) Onun yediği yiyeceklere eşlik edin
Diyet yapmak illa ki tatsız tuzsuz yiyecek yemek değildir. Bu nedenle onun yediği yiyeceklere siz de eşlik edebilirsiniz. Eşlik etmeniz onun da mutlu olmasını sağlayacaktır. Unutmayın; diyet sürecindeki mutluluk, kilo kaybında da başarıyı getirecektir.

4) İkramlara siz de dikkat edin
Millet olarak yemek ikramları konusunda çok ısrarcı olabiliyoruz. Bu gibi durumlar diyet yapanı çok zorlayabilir. An gelip de ısrarlara dayanamayabilir. Ancak yanında ona destek olan bir seveni olursa ısrarlara karşı durmak daha kolay olacaktır.

5) Onu hareketli olması için teşvik edin
Tabi bunu yaparken konuya kendinizi de dahil etmeyi unutmayın. İnanın diyet yapmasanız bile biraz hareket size de iyi gelecek. Birlikte yürüyüşlere gidebilirsiniz. Onunla birlikte yapaktan keyif alacağınız bir spor dalı mutlaka vardır, keşfedin…

Unutmayın, onun başarısının her geçen gün artması ve ulaşmak istediği noktaya yaklaştığını görmesi onu mutlu edecektir. Sevdiğinizin mutluluğu da sizi...

Sevgi dolu bir Şubat dilerim.